HASAN ÖZBAY MİMARLIK

HASAN ÖZBAY MİMARLIK

Çalışma Saatleri

Pazartesi:
09:00
19:00
Salı:
09:00
19:00
Çarşamba:
09:00
19:00
Perşembe:
09:00
19:00
Cuma:
09:00
19:00
Cumartesi:
09:00
19:00
Pazar:
09:00
19:00

Tanıtım Videosu

Hakkımızda

Her geçen gün artan nüfus ile dogru orantıda konut sayısı da artmaktadır, dolayısıyla ihtiyac duyulan belli başlı mesleklerden biri de mimarlıktır.

Mimar, yeni bina tasarlama, eski binaları restore etme ve mevcut binaları kullanmanın yeni yollarını geliştirme ile sorumlu olan kişilere verilen mesleki unvandır. Mimar, inşaat projelerinin başlangıç aşamasından tamamlanma aşamasına kadar görev alır.Mimarlık, canlıların ihtiyaç duyduğu mekanları, teknik gereklilikler ve kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak estetik değerler ile birleştiren sanat ve bilim dalıdır. İlaveten, bir yerde mimariden söz edebiliyorsak; O mimari eserin bize, o yerin tarihinden, toplum yapısından vs. bilgiler verdiğini görebiliriz.

Sizlerde mimarlık alanında ihiyacınızı Hasan Özbay Mmimarlıktan yana kullanabilirsiniz.

 

Hizmetlerimiz

 

 

 

Mimarların Görevi Nedir? Mimar Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

❖ Mimar, günümüzde tercih edilen meslek dallarından biridir. Görev tanımı oldukça geniş olan mimarlık, sıklıkla araştırılmaktadır. Birçoğu mimarların görevi nedir? Şeklinde araştırma yapmaktadır. Görev alanları oldukça geniş olan mimarların, bu anlamda çalışma alanları da geniştir. Mimarların görevleri, ne iş yaptıkları ve mimar olmak için ne yapmak gerektiğini detaylarıyla derledik.

❖ Binalar tasarlayan, restore eden ve binalarla ilgili yeni projeler geliştiren kişilere mimar denmektedir. Binalarla ve inşaat sektörüyle ilgili detaylara yönelen mimarlık her geçen yıl daha fazla önem kazanmaktadır. Eski binaların restore edilmesinden, yeni yolların ve köprülerin inşa projelerine varana kadar mimarın görev alanı geniştir.

Mimarlık nedir makale ile ilgili görsel sonucu

 

Mimarların Görevi Nedir?

❖ Mimarların görev alanları oldukça geniştir. Bu meslek dalında çalışanlar, görevlerini devlet ya da özel sektörde yapabilmektedir. Mesleki sorumluluk alanları belli standartlar çerçevesinde sıralanmaktadır:

- Bina tasarımları için yeni projeler ve öneriler hazırlamak,

- Çizimleri elle ya da bilgisayar programları desteğiyle detaylandırarak sunumlar hazırlamak, ihalelere katılmak,

- Binaların inşası sırasında kullanılması gereken malzemelerin kalitesinin sorumluluğunu üstlenmek,

- Hayata geçirilen projelerini tamamlana kadar kontrol etmek, düzeltmek, yönlendirmek,

- Projelerin çevresel etkilere uygun olup olmadığının denetlenmesini gerçekleştirmek,

- İnşaat projelerinin fizibilitesi hakkında profesyonellerle görüşmek,

- İnşaat projesiyle yakından ilgilenen mühendisler, mimari teknoloji uzmanları ve inşaat yöneticisi ile ekip çalışması içinde olmak.

 

Mimar Ne İş Yapar?

❖ Mimar, üç boyutlu düşünme yeteneği ve yaratıcı düşüncesiyle çalışmaktadır. Bu sebeple yeni projeler tasarlamak, çizmek, kontrol etmek, ekip çalışması yapmak mimarın işidir. Projelerin yapımı sırasında kalite standartlarına uygun malzemeler sunmak, çevresel etkilere uygunluğu denetlemek, projeler için ihalelere katılmak ve sunumlar yapmak mimar tarafından gerçekleştirilmektedir. Mimar, tüm bu görevlerini ekip çalışmasına uygun niteliklerde gerçekleştirmektedir.

 

Mimar Nasıl Olunur?

❖ Mimar olmak için öncelikle üniversitelere giriş sınavına başvurmak gerekmektedir. Üniversitelerin dört yıllık fakültelerinden olan mühendislik fakültesi mimarlık bölümü okunmalıdır. Bu okuldan lisans derecesiyle mezun olduktan sonra mimar olmak için ilk adım atılmış olmaktadır. Bundan sonraki aşamada devlette çalışmak isteyen mimarlar kamu personeli seçme sınavına girmektedir. Özelde çalışmak isteyenler iş başvurusunda bulunarak herhangi bir şirketin bünyesinde çalışabilmektedir.

Geri Dön Üye Ol Giriş Yap
Yukarı